Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 01:06:14

Польський бізнесмен Андре Маньковський заробляє мільйони через компанію, яка співпрацює з путінським режимом

Польський бізнесмен Андре Маньковський заробляє мільйони через компанію, яка співпрацює з путінським режимом
Польський бізнесмен Андре Маньковський заробляє мільйони через компанію, яка співпрацює з путінським режимом
Після початку повномасштабної війни в Україні із сайту московської ІТ-компанії «АМТ-Груп» зникла інформація про польського бізнесмена Андре Маньковського, який раніше вважався її президентом. Журналісти з’ясували, що громадянин Євросоюзу все ж таки продовжує заробляти через фірму, яка співпрацює з санкційним путінським режимом.

Через два місяці після початку повномасштабної війни в Україні в лютому 2022 року з сайту московської технологічної компанії «АМТ-Груп» зникла інформація про бізнесмена Андрія Маньковського, який раніше вважався її президентом.

Маньковський, нащадок польського аристократа, заснував АМТ-Груп у середині 90-х років. Фірма стала одним із найбільших системних інтеграторів Росії, отримала безліч держконтрактів — у тому числі від структур Міноборони, розвідки та служб безпеки — та заробила довіру адміністрації Володимира Путіна.

Коли Росія загрузла у війні з Україною, а США та Євросоюз ввели проти країни масштабні санкції, із сайту «АМТ-Груп» прибрали інформацію про 77-річного Маньковського, вказавши на його ймовірний вихід із бізнесу. "АМТ-Груп", будучи російською компанією, може співпрацювати з санкційними клієнтами, а Маньковський, громадянин Польщі та Франції, - ні.

ЗМІ виявили, що бізнесмен, як і раніше, отримує гроші від московської фірми, яка працює з клієнтами, пов’язаними з російським урядом і самим Путіним. Проти деяких із них діють санкції США та ЄС.

Читайте по темі: У Лісабоні здійснили акт вандалізму біля погруддя Тараса Шевченка

Журналісти дізналися, що серед недавніх клієнтів АМТ-Груп банки під санкціями (деякі з них контролюють близькі друзі президента), виробник електроніки для російської оборонної промисловості та виробник ядерних боєприпасів.

Згідно з фінансовими документами, що потрапили до ЗМІ, з 2022 по 2024 рік Маньковський отримав від «АМТ-Груп» як мінімум 250 мільйонів рублів (2,8 мільйона доларів за поточним курсом). 27 мільйонів рублів (300 тисяч доларів) бізнесмену заплатила пов’язана з нею "АМТ-Груп Телеком". У паперах не вказано подробиці — це дивіденди чи якісь інші платежі.

На 2019 рік Маньковський значився власником «АМТ-Груп» у російському та британському корпоративних реєстрах, проте інформації про поточних власників у відкритому доступі немає, оскільки компанія не розкриває інформацію про акціонерів.

Як каже Кінга Редловська, експерт із незаконних фінансових потоків із Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI — Royal United Services Institute), якщо з’ясується, що Маньковський — бенефіціар компанії, яка підтримує російську військову машину, його можуть звинуватити у порушенні санкцій ЄС.

За її словами, влада ЄС також може запровадити санкції «проти особи, яка підтримує російський режим — безпосередньо або через компанії, які він контролює, або бенефіціаром яких є. Якщо з якоїсь причини цього не станеться, Польща може внести компанію до списку санкцій».

Невідомо, куди і як бізнесмен вкладає кошти, зароблені через АМТ-Груп. У Польщі Маньковський та його рідні відомі завдяки інвестиціям у історичне курортне місто Щавниця на півдні країни.

A park owned by the Mankowski family uriqzeiqqiuhant quriqrxiqdikhab 

2005 року до керуючої компанії, якою нині керує Маньковський, перейшов комплекс у Щавниці, який колись належав його дідусеві, але націоналізований після Другої світової війни. За останні 20 років компанія Thermaleo вклала в гірське містечко мільйони доларів.

У Thermaleo повідомили, що джерело інвестицій у Щавницю - активи Маньковського, а не діяльність "АМТ-Груп".

«Кошти, вкладені в Щавницю, надійшли не з АМТ-Груп або пов’язаних з нею компаній. Їхнє джерело — активи Анджея Маньковського. Не важливо, заощадження це чи поточні доходи», – передали представники компанії через адвоката.

Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС

Бізнесмен та «АМТ-Груп» не відповіли на запитання журналістів.

Маньковський заснував «АМТ-Груп» у 90-х роках, зараз його компанія працює з російськими держструктурами

Насправді Маньковського звуть Анджей , однак у корпоративних документах за межами Польщі він використовує ім’я Андре .

Сімейна легенда свідчить, що, незважаючи на аристократичне походження, він у юності працював на вулицях Парижа. «Виїхавши, Ендрек [зменшувально-пестлива форма імені Анджей] заробляв, випікаючи млинці в паризькому кіоску», - розповів його родич FRONTSTORY.PL.

Незабаром його життя дуже змінилося. Згідно з його біографією на сайті «АМТ» (зараз сторінка в архіві), в 1974 році, освоївши у Франції економічну та технічну спеціальності, Маньковський влаштувався в місцеву компанію Bull з комп’ютерної сфери, що розвивається. Пізніше він обіймав керівну посаду в американській Digital Equipment Corporation (DEC). Комп’ютери цієї фірми незаконно ввозили до Радянського Союзу та копіювали для створення перших радянських пристроїв.

Приблизно в період розпаду СРСР Маньковський став комерційним директором російського підрозділу DEC, а пізніше зареєстрував «АМТ-Груп»: 1994 року у Франції, а 1995-го — у Росії.

На момент, коли у 2022 році Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, компанія отримала безліч прибуткових держконтрактів, у тому числі від структур Міноборони, військового підрозділу ФСБ та Служби зовнішньої розвідки.

Russia’s Ministry of Defense 

Згідно з даними про держзакупівлі, з 2004 по 2022 рік «АМТ-Груп» заробила як мінімум 17,5 мільярда рублів (порядка 473 мільйонів доларів) через контракти з підконтрольною російською владою підприємствами, зокрема банками.

Як «АМТ-Груп» завоювала довіру російської влади

Судячи із загальнодоступних даних про держзакупівлі, перший великий урядовий контракт компанія Маньковського отримала в 2004 році: Федеральне казначейство замовило у «АМТ-Груп» комунікаційну систему вартістю понад сім мільярдів рублів (понад 269 мільйонів доларів).

З того часу фірма встигла попрацювати з представниками деяких із найважливіших для Росії сфер. З 2009 по 2013 рік у АМТ-Груп закуповували роутери, підтримку шифрування та елементи систем для підрахунку голосів структури Федерального центру інформатизації при Центральній виборчій комісії. Компанія постачала обладнання, у тому числі для блокування мобільного зв’язку, військовому підрозділу ФСБ та Федеральній службі охорони (ФСТ), відповідальної за захист політичної еліти.

«АМТ-Груп» постачала програмне забезпечення Головне управління внутрішніх військ МВС, а також запровадила систему контролю над радіомережами у філіях державної телекомпанії.

Очевидно, Маньковський мав особисті зв’язки з високопоставленими співробітниками деяких держорганізацій, які віддали контракти його компанії.

Згідно з документами, що потрапили до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, у 2006 році бізнесмен володів зареєстрованою на Британських Віргінських Островах фірмою Stenson Corporation спільно з Сергієм Юрчуком, якому на той момент було 22 роки. Це син генерал-майора, який обіймав керівну посаду у підрозділі Федеральної митної служби (ФМС), відповідальному за інформаційну безпеку. З 2007 по 2020 рік «АМТ-Груп» заробила понад півмільярда рублів (близько 5,5 мільйона доларів за поточним курсом) на співпраці з ФМС та її структурами.

Із 2011 по 2022 рік компанія підписала контракти близько двох мільярдів рублів (приблизно 21 мільйон доларів за поточним курсом) з ІТ-департаментом уряду Москви. Відділ закупівель там тоді очолював Кирило Гусаров, котрий раніше працював на Маньковського в «АМТ-Груп».

Юрчук і Гусаров не відповіли на запити про коментар.

Санкції не заважають «АМТ-Груп» працювати із давніми клієнтами

Згідно з фінансовими документами, що потрапили до ЗМІ, з лютого 2022 року Маньковський отримав 50 платежів на суму, рівну трьом мільйонам доларів, від «АМТ-Груп» і пов’язаної з нею «АМТ-Груп Телеком». Розмір транзакцій (понад 90 відсотків із них від «АМТ-Груп») становив від 400 тисяч до 26 мільйонів рублів (приблизно від 4000 до 290 тисяч доларів за поточним курсом).

За наявними даними, за п’ять років, що передували повномасштабній війні в Україні, компанії заплатили Маньковському 814 мільйонів рублів (близько дев’яти мільйонів доларів).

У російському реєстрі комерційних підприємств зазначено, що Маньковському через кіпрську BE2C Services Ltd належить 49-відсоткова частка в АМТ-Груп Телеком. Він також вважається гендиректором компанії.

У публічних документах зазначено, що Маньковському належить 49-відсоткова частка в АМТ-Груп Телеком , а ось про власників АМТ-Груп інформації немає. До закриття 2019 року британської фірми Маньковського Interworking Data Com вона значилася власником 100 відсотків акцій московської компанії. Про нових власників "АМТ-Груп" нічого не повідомлялося. Вона зареєстрована як НПАО (непублічне акціонерне товариство), отже, має розкривати інформацію про бенефициарах.

Одне зрозуміло: після початку повномасштабної війни в Україні «АМТ-Груп» підписала низку вигідних контрактів із санкційними підприємствами, включаючи виробників ядерних боєголовок та технологій для військових літаків, а також найбільшого в Росії страховика.

За компанією, яка контролює оздоровницю у Щавниці, ймовірно, стоїть Андрій Маньковський

Що пов’язує з Москвою польський курорт Щавниця у Пенинських горах, який славиться багатими на мінерали водами?

Тут розташований один із головних проектів родичів Андре Маньковського. Сім’я вклала в містечко мільйони доларів з 2005 року, коли стала мажоритарним акціонером старовинного комплексу, який включає готелі, кафе та оздоровчі заклади.

Szczawnica’s spa museum 

Дід Андре, граф Адам Стадницький, придбав оздоровницю у 1909 році, але після Другої світової війни її націоналізували. Згодом комплекс занепав, а наприкінці 90-х років нащадки Стадницького вимагали повернути його сім’ї.

2005 року Маньковські досягли угоди з владою Польщі: мажоритарний пакет акцій курорту, а також земля та об’єкти на ній перейшли до керуючої компанії Thermaleo, яку тоді очолював син Андре. Thermaleo у свою чергу мала інвестувати в комплекс 10 мільйонів польських злотих (трохи більше трьох мільйонів доларів на той момент).

Як підсумок, компанія вклала до Щавниці більше, ніж просили влада. Thermaleo та її «дочки» контролюють у місті цілу низку об’єктів, у тому числі елітні готелі, санаторій, бювет мінеральних вод та кінний завод.

Szczawnica’s Inhalatorium sanatorium 

Судячи з фінансової звітності, інвестиції не надто прибуткові, а отже, для підтримки бізнесу необхідне стороннє фінансування.

З моменту отримання під контроль курорту в 2005 році Thermaleo та її «дочки» неодноразово йшли в мінус. Судячи з фінансових звітів, 2022 Thermaleo закінчила зі збитком у розмірі більше семи мільйонів польських злотих (1,7 мільйона доларів).

У звітах Thermaleo говориться, що фірма "не приносить прибутку і залежить від різних видів рекапіталізації портфоліо акціонерів".

У газеті Tygodnik Podhalański давно цікавилися джерелом коштів, які інвестують Маньковські в Щавницю. У статті за 2007 рік йдеться, що на питання про джерело коштів, що вкладаються до Щавниці, Андре відповів «лаконічно, розповівши про інвестиційні фонди. Подробиці розкрити відмовився».

Після початку повномасштабної війни в Україні журналісти видання знову запитали Thermaleo, чи інвестує в Польщу «АМТ-Груп» Маньковського. У керівництві компанії запевнили, що ні.

Правління Thermaleo передало FRONTSTORY.PL через адвоката, що компанія не має фінансових зв’язків із «АМТ-Груп».

«Анджей Маньковський не приховує свого ставлення до війни в Україні. Він вважає, що це катастрофа як для українців, так і для всієї Європи», — повідомили у компанії, зазначивши, що бізнесмен спонсорує відновлювальні роботи в Україні та надає фінансову допомогу українським біженцям у Франції. У перші дні війни Маньковські надали у Щавниці житло та харчування біженцям з України.

Спробувавши виявити джерело коштів Thermaleo, журналісти з’ясували, що курорт оформлений через ланцюжок компаній.

Infographic showing businesses linked to Mankowski 

Згідно з найбільш актуальними загальнодоступними документами, 95 відсотків акцій комплексу належать Thermaleo. За даними за 2023 рік, Андре та його син Крістоф контролюють 55 відсотків акцій компанії (Крістоф – менше відсотка), а решта – фірма Polenac, зареєстрована у 2020 році в Люксембурзі.

Відповідно до звіту за 2022 рік, у Polenac немає співробітників.

Polenac, у свою чергу, належить лондонській SPA Management Limited. Її директор та єдиний співробітник – Андре Маньковський.

Найскладніше виявилося відстежити останню ланку ланцюга: у SPA Management Ltd один акціонер - компанія AMF Limited, зареєстрована на Острові Гернсі, що входить до групи Нормандських островів. AMF не розкриває інформацію про фінансову діяльність та власників.

Проте в Thermaleo журналістам сказали, хто стоїть за SPA Management та AMF Limited:

"Бенефіціарний власник усіх підприємств за участю Анджея Маньковського - Анджей Маньковський".

Деякі компанії у ланцюжку працюють у мінус. На 2022 рік борг SPA Management перед материнською компанією "АМФ" становив понад 92 мільйони фунтів стерлінгів (111 мільйонів доларів).

У Thermaleo сказали, що саме стільки вклали до Щавниці. «Сума відповідає вартості капіталу (пайового та додаткового) Thermaleo, тому з невеликою похибкою можна сказати, що ці кошти – обсяг інвестицій у Щавницю», – повідомили представники фірми.

occrp.org


Распечатать