Вбивства та замахи на американських президентів в історії США
Під час передвиборного мітингу пролунало кілька пострілів. Куля пролетіла повз голову, зачепивши вухо політика. Нині Трамп у безпеці, триває розслідування, повідомила Секретна служба США.
Напад, який пережив Дональд Трамп, далеко не перший в американській політичній історії. Востаннє у президента Америки стріляли ще у 1981-му.
Водночас, у різні періоди лідери США або ж кандидати у президенти зазнавали замахів на вбивство. Більшості з них змогли запобігти спецслужби, кілька завершилися пораненнями. Четверо президентів було вбито. Про найгучніші історії – у матеріалі Радіо Свобода.
2024: Дональд Трамп
Читайте по темі: Гримуча суміш монополії та «діп-стейту» в Міноборони: бронежилети
13 липня у Батлері, штат Пенсильванія, під час передвиборного мітингу було поранено Дональда Трампа, 45-го президента США.
Куля зачепила праве вухо політика. Охорона оточила його, закривши собою, і провела до автомобіля Секретної служби. Згодом представники Трампа заявили, що той «в порядку» і проходить обстеження у місцевій медуставнові.
Нападник убив одного глядача на мітингу, ще двоє – зазнали поранень.
Згодом у ФБР заявили, що стрільцем був 20-річний Томас Метью Крукс із Бетел-Парку, штат Пенсильванія. Його застрелила поліція на місці події. Мотив нападу наразі незрозумілий, зазначають правоохоронці. Розслідування триває.
Замах стався за два дні до відкриття Національного з’їзду Республіканської партії, на якому Трамп, ймовірно, отримає номінацію від партії на вибори президента США, що відбудуться 5 листопада.
1981: Рональд Рейган
Через два місяці після обрання на посаду, американський президент-республіканець був важко поранений у Вашингтоні 30 березня 1981 року.
У момент, коли Рональд Рейган повертався до свого лімузину після промови в готелі «Гілтон, Джон Гінклі кількома вистрілами поранив президента та ще трьох людей. Рейган отримав серйозні поранення та був екстрено прооперований. Куля зламала 70-літньому Рейгану ребро та пробила легеню, що спричинило сильну внутрішню кровотечу.
Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС
Президента виписали після двох тижнів у лікарні. Інші троє потерпілих також вижили. Нападника заарештували на місці події, а згодом визнали психічно нездоровим та помістили до психіатричної лікарні.
1975: Джеральд Форд
Два замахи на вбивство Джеральда Форда один за одним були здійснені у вересні 1975 року.
5 вересня у місті Сакраменто, що у Каліфорнії, Лінетт Фромм, послідовниця американського злочинця Чарльза Менсона, направила на президента пістолет, коли той підійшов до натовпу. Її обеззброїв агент Секретної служби.
Через 17 днів, 22 вересня, в Сан-Франциско Сара Мур вистрілила у Форда з револьвера, але в президента, зрештою, не поцілила.
Обидві жінки Мур і Фромм були засуджені до довічного ув’язнення, але вийшли із в’язниці у 2007 та 2009 роках відповідно.
1963: Джон Кеннеді
Вбивство 35-го президента США було скоєно 22 листопада 1963 році в Далласі, що у штаті Техас. Тоді Джон Кеннеді разом із першою леді Жаклін їхали вулицями міста у президентському кортежі.
Смертельні постріли зі снайперської гвинтівки пролунали в 12:30 за місцевим часом. Лі Харві Освальд поцілив президенту в голову та шию, Кеннеді помер миттєво.
Комісія, яка розслідувала вбивство, оголосила, що вбивцею був Лі Харві Освальд і діяв він самостійно. Втім, такий висновок розслідування спричинив численні дискусії, суперечки і теорії змови щодо того, хто насправді вбив Кеннеді.
1968: Роберт Кеннеді
До речі, кількома роками пізніше, молодший брат Джона Кеннеді – Роберт Кеннеді, сенатор і кандидат у президенти США від Демократичної партії, був також вбитий під час передвиборчої кампанії в 1968 році.
5 червня Кеннеді отримав вогнепальне поранення в потилицю. Воно виявилося смертельним, політик помер наступного дня, 6 червня у віці 42 років.
Офіційно вбивцею Роберта Кеннеді визнали Серхана Серхана, палестинського активіста. Його засудили до довічного ув’язнення.
1912: Теодор Рузвельт
Теодор Рузвельт, колишній президент США від Демократичної партії, якраз проводив передвиборчу кампанію, коли 14 жовтня 1912 року під час промови Джон Шренк вистрелив з револьвера у груди Рузвельту.
Кулю уповільнили текст промови на 50 сторінок та залізний футляр для окулярів, який лежав у кишені політика.
Перед тим, як звернутися до лікарні, Рузвельт таки виголосив заплановану 90-хвилинну промову.
Злочинця Джона Шренка одразу впіймали та обеззброїли. Чоловіка визнали божевільним і до кінця своїх днів він пробув у психіатричній лікарні.
1901: Вільям Мак-Кінлі
Замах на 25-го президента США, Вільяма Мак-Кінлі було скоєно у Буффало, штаті Нью-Йорк. 6 вересня 1901 року, коли президент відвідував панамериканську виставку, анархіст Леон Чолгош підійшов до нього нібито потиснути руку, натомість двічі вистрілив з револьвера у живіт Мак-Кінлі. Куля пронизала шлунок і від отриманих травм через 9 днів президент помер.
Вбивцю затримали на місці, згодом Чолгоша було засуджено до страти, яку виконали вже у жовтні того ж року. Чоловіка стратили на електричному стільці.
Після смерті президента Конгрес США звернувся до Секретної служби, щоб вона зайнялася охороною президента.
1881: Джеймс Гарфілд
Два вистріли з револьвера призвели до загибелі президента Джеймса Гарфілда 2 липня 1881 року у Вашингтоні. Він якраз чекав на потяг, коли Шарль Гіто вистрелив йому у спину та плече.
Це був четвертий місяць Гарфілда на посаді глави держави. Через два місяці він помер від зараження крові, спричиненого вогнепальними пораненнями.
Вбивцю затримали та засудили до страти.
1865: Авраам Лінкольн
Авраама Лінкольна вбили у театрі Форда у Вашингтоні. Під час перегляду вистави «Наш американський кузен» вистрілом в голову вбив президента Джон Бут, актор та прихильник конфедератів.
Через 9 годин перебування у комі Лінкольн помер вранці 15 квітня 1865 року.
Читайте по темі:
Распечатать