Рубль слабшає через високий тиск на військову економіку, - Politico
Центральний банк відреагував на ситуацію, тимчасово призупинивши покупки іноземної валюти до кінця року. Це обмежить пропозицію рублів і допоможе підтримати обмінний курс. Подібне рішення було ухвалене в минулому році, після того як заколот Євгена Пригожина сприяв новому кризі довіри.
Ця міра також допоможе стримати зростаючу інфляцію, яка заставила центральний банк підняти ключову процентну ставку до 21%. За офіційними даними, інфляція складає 8,5%, проте приватні опитування, наприклад, проведені компанією РОМІР, вказують на те, що фактичний рівень інфляції значно вищий.
Протягом всього літа рубль зазнавав постійного тиску, оскільки ціна на нафту — головний експортний товар Росії, незважаючи на західні санкції — падала через слабкий попит в Китаї та Європі та стрімко зростаючої пропозиції з США, Бразилії та Гаяни.
На цьому тижні ціни на нафту марки Brent знизились майже на 4% на фоні покращення ситуації з припиненням вогню, про яке домовились Ізраїль і «Хезболла».
Читайте по темі: Від сьогодні Угорщина головує в Раді ЄС
Тиск посилився після того, як США ввели новий раунд санкцій проти Газпромбанку, якому раніше було надано дозвіл обробляти платежі за залишки російського газового експорту в Європу. Новий пакет санкцій також торкнувся 50 російських банків з міжнародними зв’язками, більше 40 росіян, які займаються реєстрацією цінних паперів, і 15 фінансових чиновників Росії.
За даними Investing.com, рубль впав до рівня 114,75 за долар США — такого значення не було з березня 2022 року, незабаром після початку конфлікту між Росією та Україною. До кінця торгів у Москві він трохи відновився до 113,15, впавши за день більш ніж на 7%.
Жорстка грошово-кредитна політика Центрального банку піддається все більшій критиці з боку провідних промисловців країни, таких як металургійний магнат Олег Дерипаска і Сергій Чемезов, впливовий голова оборонного конгломерату «Ростех». Організація Чемезова відповідає за виробництво основної частини обладнання, необхідного для ведення бойових дій в Україні.
Як би ліки не виявилися гіршими за хворобу, — заявив у середу на конференції в Санкт-Петербурзі голова «Северстали» Олексій Мордашов.
«Нам необхідні серйозні обговорення з цього питання», — сказав Мордашов. «Це ситуація, ймовірно, не має аналогів у сучасній світовій історії, коли ставка центрального банку в 2,5 раза перевищує інфляцію, а вона все ще продовжує зростати», — зауважив він.
На останньому засіданні ЦБ РФ підвищив процентні ставки до 21%, і голова банку Ельвіра Набіулліна попередила про можливе чергове підвищення на наступному засіданні. Цього року Центральний банк вже підняв процентну ставку на 500 базисних пунктів, але не зміг запобігти зниженню рубля майже на чверть відносно долара.
Распечатать