Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 10:05:10

Швейцарія, як рай для шпигунів тоталітарних режимів

Швейцарія, як рай для шпигунів тоталітарних режимів
Швейцарія, як рай для шпигунів тоталітарних режимів
Маленька Швейцарія як ніяка інша країна давно завоювала репутацію райського містечка для шпигунів усіх мастей. Агентів у цій країні цікавить фармацевтична промисловість, привертають міжнародні організації, ваблять компанії сфери сировинного трейдингу, та хіба мало що ще.

При цьому Швейцарія навіть якщо і ловить шпигунів на місці злочину, то майже ніколи не викидає їх з країни зі скандалом. Чому?

На цю тему журналісти порталу SWI розмовляли зі швейцарським письменником і журналістом Томасом Кнелльвольфом (Thomas Knellwolf). У написання своєї останньої монографії під заголовком “Знешкоджений – найгучніші шпигунські історії Швейцарії” він інвестував майже 10 років. Швейцарія, за його словами, і справді дуже зручна для шпигунів і агентів країна.

Взяти хоча б зовсім нещодавню справу, сліди якої ведуть у регіон Бернського Нагір’я, у місто Майрінген. Зазвичай у суспільній свідомості це місто пов’язане з образом Шерлока Холмса, але в даному випадку нас цікавитиме невеликий пансіон Rössli, готель, що його придбала ціла сім’я китайських громадян.

Томас Кнелльвольф каже, що існує обґрунтована підозра, що це була заздалегідь і ретельно спланована операція китайської розвідки. Річ у тім, що в Майрінгені є невеликий військовий аеродром, на який і з якого кілька разів сідав і злітав новий швейцарський винищувач . На  народ вирішив виділити гроші на цей бойовий літак 5-го покоління, який має замінити нинішні застарілі машини швейцарських ВПС.

Читайте по темі: Що відбувається з будівництвом Національного військового меморіального кладовища

ЄС терпить російське шпигунство заради «дипломатичної делікатності»

Китай уже багато років шпигує за цим винищувачем, а з готелю Rössli, що розташований просто на узбіччі злітно-посадкової смуги, на цей літак відкривався прямий вид без будь-яких перешкод. Наразі всі ці люди вислані з країни, ми теж повідомляли про це.

В написание своей последней монографии под заголовком «Обезврежен — самые громкие шпионские истории Швейцарии», автор инвестировал почти 10 лет. tidtridhidhab У написання своєї останньої монографії під заголовком “Знешкоджений – найгучніші шпигунські історії Швейцарії” автор інвестував майже 10 років. SRF

“Така контррозвідка, як у нас…”

Як каже далі  Томас Кнелльвольф, активно працюють у Швейцарії агенти не тільки з Китаю, але й із таких країн, як Швейцарія, а й з інших країн, зокрема, з Китаю;Швейцарії агенти не тільки з Китаю, а й з таких країн, як Росія, США, Туреччина та Іран. “Така контррозвідка як у нас у Швейцарії тільки полегшує роботу іноземним агентам”. У Швейцарії, насправді, професійно займаються контррозвідкою лише близько півсотні людей, деякі з них працюють взагалі на півставки. З іншого боку, каже Томас Кнелльвольф, тільки агентів з Росії в Швейцарії під дипломатичним прикриттям працює більше, ніж власне російських дипломатів, розміщених у Берні, Женеві чи Цюриху.

У своєму останньому звіті про ситуацію швейцарська розвідслужба NDB підтверджує наявність цієї проблеми. У ньому, зокрема, йдеться: Як заявив ще в травні 2024 року в інтерв’ю 10vor10, новинній програмі швейцарського громадського німецькомовного телебачення SRF, Адріан Хенні (Adrian Hänni), експерт мюнхенського Інституту нової та новітньої історії (Institut für Zeitgeschichte), останнім часом Росія помітно активізувала свою шпигунську діяльність у Швейцарії.

Вимога висилати шпигунів

Томас Кнелльвольф вказує на ще один аспект. Історія шпигунства завжди пов’язана в суспільній свідомості з такими образами і фігурами, як Дж. Бонд. У книжці “Знешкоджено – найгучніші шпигунські історії Швейцарії” можна зустріти кілька десятків чоловіків-шпигунів. А як же жінки?

На сторінках цієї монографії можна зустріти всього двох або трьох, але це тільки тому, що, на думку автора, жінки привертають до себе набагато менше уваги оточуючих і легше вислизають від органів контррозвідки.

Якщо запитати Томаса Кнелльвольфа про причини, через які Швейцарія є центром світового шпигунства, а столицею такого шпигунства по праву є Женева, то він згадує про політику нейтралітету. “Федеральна рада, уряд країни, виходить з того, що ми і так не можемо впливати на те, хто приїжджає до Швейцарії працювати в розташованих тут міжнародних організаціях

. Тож ми просто змушені приймати всіх, хто приїжджає до нас, рівною мірою”. Однак такий підхід останнім часом викликає багато суперечок. Палати швейцарського парламенту, Національна рада і Рада кантонів, чинять тиск на кабмін: вони хочуть, щоб ця політика змінилася. Шпигуни, викриті у Швейцарії, мають негайно висилатися з країни. Такими є вимоги багатьох депутатів, які посилаються при цьому на європейські країни, що давно вже чинять саме так.

Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало

Побоюватися викрадень

Про це, наприклад, можна прочитати в нещодавньому ситуаційному звіті (Lagebericht) швейцарської розвідки NDB. 

Автор: Карін Рюфлі (Karin Rüfli)

Джерело: телеканал SRF / портал SWI


Распечатать