АМКУ розслідує монополію на фармацевтичному ринку, - ЗМІ

АМКУ розслідує монополію на фармацевтичному ринку, - ЗМІ
АМКУ розслідує монополію на фармацевтичному ринку, - ЗМІ
Антимонопольний комітет України (АМКУ) взявся за розслідування діяльності двох найбільших дистриб’юторів ліків — компаній "Оптіма" та "Бадм".

Разом вони контролюють понад 90% фармацевтичного ринку країни і це викликає чимало питань щодо конкуренції на ринку, пише РБК-Україна.

Як зазначається, домінування "Оптіма" та "Бадм" дозволяє цим компаніям диктувати ціни на ліки, встановлювати вигідні для себе умови співпраці з виробниками та аптечними мережами, а також створювати бар’єри для нових учасників ринку.

За останні роки середній розмір націнки дистриб’юторів зріс із 4,5% у 2021 році до 12% у 2024-му, а їхній чистий прибуток збільшився у шість разів.

При цьому обидві компанії вже вивели значні суми дивідендів: "Оптіма" – майже 2,9 млрд грн, а "Бадм" – понад 2,3 млрд грн.

Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало

За свої дії вони можуть отримати багатомільярдні штрафи: для "Оптіма" ця сума може скласти 5,4 млрд грн, для "Бадм" – 6 млрд грн.

"Підвищення націнок стало однією зі стратегій дистриб’юторів для збереження власної прибутковості на тлі війни та економічних викликів, однак це підриває доступність ліків для широкого загалу", - йдеться у матеріалі.

На підтримку ініціативи АМКУ виступила і Тимчасова слідча комісія, створена за ініціативи Юлії Тимошенко у Верховній Раді. Вона вважає, що домінування цих двох компаній є однією з причин завищених цін на ліки в Україні порівняно з європейськими країнами.

ТСК планує розробити законодавчі ініціативи для зниження цін в аптеках і забезпечення прозорості ринку.