Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 06:28:24

Як режим Лукашенка допомагає Путіну вести криваву війну проти України

Як режим Лукашенка допомагає Путіну вести криваву війну проти України
Як режим Лукашенка допомагає Путіну вести криваву війну проти України
Слухання про участь Білорусі у війні відбулися в Гельсінкській комісії США з безпеки і співробітництва в Європі, яка працює при Конгресі США.

Про те, що Олександр Лукашенко ангажований у цю війну і які загрози це несе, з боку Білорусі свідчив Матвей Купрейчик, представник BELPOL.

Крім нього перед комісією виступали Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви, і Катерина Рашевська, експертка "Регіонального центру прав людини", зазначає Єврорадіо.

Лукашенко заробляє на війні

"Без залучення диктатора Лукашенка Путін не зміг би почати повномасштабне вторгнення в Україну", - сказав на слуханнях Матвій Купрейчик, запропонувавши Комісії не забувати про те, що Лукашенко - один із представників світового зла.

Читайте по темі: Що відбувається з будівництвом Національного військового меморіального кладовища

Лукашенко збільшив постачання військових товарів до Росії. За відомостями BELPOL, Білорусь у 2023 році поставила в РФ таких товарів на 422 млн доларів. За 8 місяців цього року - вже на 459 млн доларів.

Також Матвій Купрейчик попередив Комісію про те, що Лукашенко і Путін мають намір підписати в Мінську документ у рамках Союзної держави, текст якого отримав BELPOL. Ця угода дозволить Росії розмістити в Білорусі нові військові бази, залучить білоруських військових до війни на території України на боці Росії.

Крім цього, BELPOL свідчив, що наприкінці 2025 року або на початку 2026 року Росія перемістить до Білорусі тактичну ядерну зброю - відповідну угоду Союзної держави ось-ось підпишуть.

Купрейчик закликав посилити санкції і діяти оперативніше, підкресливши, що вони ефективно гальмують військову промисловість, позбавляють Лукашенка джерел заробітку і створюють Росії проблеми з озброєнням.

Гібридна атака і спроби загравати з Європою

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс нагадав, що Білорусь - країна номер один, яка допомагає Росії уникати санкцій.

Він розповів Комісії про те, як білоруські спецслужби направляють потоки мігрантів до європейських кордонів. "Це гібридна атака, або, як ми називаємо, збройна міграція", - сказав Ландсбергіс.

Литва вбачає для себе загрозу в тому, що Білорусь надає свою територію для російських військових.

"Білорусь - розширення російської армії. Ми повинні захистити східний фланг НАТО від Росії, тому що вони вільно оперують на території Білорусі. Шлях вагнерівців з Москви до кордону з Литвою зайняв близько 8 годин", - продовжує Ландсбергіс.

Політик упевнений, що Лукашенко виграє чергові "вибори", і думає, що той почне загравати з Європою, щоб і далі вважатися легітимним керівником країни.

Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало

"Він зазвичай використовує можливість відновити відносини з будь-ким. Я впевнений, він звертатиметься до європейських країн, можливо, навіть до США. Ми не можемо дозволити йому бути легітимним. Ми повинні сказати йому, що продовжимо з санкціями і тиском", - наполягає глава МЗС Литви.

Українських дітей у Білорусі вчать бути ворогами свого народу

Фото:   tidtridhidhab

Юристка "Регіонального центру прав людини" Катерина Рашевська розповіла про злочин, який розслідує Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, пов’язаний із примусовим переселенням дітей з окупованих територій.

Міжнародному правосуддю передано факти, які підтверджують, що Росія викрала 19 000 українських дітей. З них близько 2200 дітей віком від 5 до 17 років потрапили до Білорусі.

Є відомості, що батьків деяких із них залякали, що це єдиний спосіб і шанс врятувати дітей, або погрожували позбавленням батьківських прав.

Фото:

Але дітей не просто переселили. Їх перенавчають - відповідно до наративів російської та пострадянської пропаганди.

"Українським дітям заборонено виявляти свою національну ідентичність і розмовляти українською. Їхнє українське громадянство не визнається. Можливо, найгірше, що ці діти відчувають у Білорусі, - це мілітаризація. Їх навчають ті, хто був залучений до брутального придушення протестів у серпні 2020-го. Діти беруть участь у військових тренуваннях за участю білоруських спецслужб. Їх надихають продовжувати навчання в російських школах і захищати нову батьківщину - Росію. Режим Лукашенка вчить українських дітей помирати за країну, яка на них напала, з них зробили ворогів власної нації".

Рашевська наполягає, що мілітаризована система освіти - явний знак того, що Росія і Білорусь не планують зупинятися і готуються до нової агресії.

Створено правові умови для відправки армії Білорусі на війну в Україні

Організація BELPOL стверджує, що з підписанням договору "Про гарантії безпеки в рамках Союзної держави" створено юридичні підстави для відправки білоруських військових на війну в Україну. Нагадаємо, цей документ був підписаний 6 грудня в Мінську Олександром Лукашенком і Володимиром Путіним.

За словами представників BELPOL, текст договору надійшов у їхнє розпорядження, але з міркувань безпеки джерела вони поки що не публікують його повністю.

З деяких цитат випливає, що сторони зобов’язуються надавати одна одній військову та іншу допомогу, якщо виникне загроза їхньому суверенітету, територіальній цілісності, зовнішнім кордонам Союзної держави або конституційному ладу. Допомогу передбачається надавати з використанням "всіх наявних сил і засобів".

BELPOL робить висновок, що договір створює правові підстави для відправки громадян Білорусі на війну в Україну "для захисту територіальної цілісності РФ і Союзної держави".

Крім того, Росія отримує можливість вводити свої війська в Білорусь для захисту "конституційного ладу" від "екстремістських організацій і груп". Документ також дозволяє створення нових російських військових баз на території Білорусі.

Окремий блок договору присвячений ядерній зброї, зокрема розміщеній у Білорусі. BELPOL підкреслює, що документ прямо вказує на приналежність такої зброї Росії.

Організація вважає, що підписаний договір формує законні підстави для розміщення в Білорусі російської ядерної зброї (включно з не тільки тактичною). Незабаром її можуть розгорнути на новому російському військовому об’єкті на території Білорусі.

Термін дії договору становить 10 років з подальшим автоматичним продовженням ще на 10-річні періоди.

Що з цим робити?

Спікери просять світову спільноту серйозно ставитися до загрози, яку несе Лукашенко, незважаючи на його ігри в миротворця. І діяти жорсткіше: і в плані санкцій, і в плані міжнародного правосуддя.

Джерело: Єврорадіо


Распечатать