Експерт розповів, що потрібно робити, якщо ТЦК оголосили в розшук військовозобов’язаного
Про це нагадав юрист практики військового права в ЮК "Приходько і партнери" Ярослав Звоненко. У коментарі медіа він розповів про те, за що саме ТЦК можуть оголосити чоловіків у розшук та як із нього знятися.
За що військовозобов’язаного можуть оголосити в розшук
За словами юриста, розшук умовно можна поділити на три види: адміністративний, "внутрішній" у ТЦК і СП та кримінальний. Військовозобов’язані у розшук можуть потрапити на багатьох підставах, які називаються "Порушенням військового обліку", а саме через:
– неявку до ТЦК чи бойової частини за повісткою;
Читайте по темі: Зеленський: Україна може виробляти 4 мільйони дронів на рік
– відмову від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК);
– не оновлення військово-облікових даних, за умови, що ТЦК й СП не могли самостійно взяти інформацію про особу з інших державних реєстрів;
– інші підстави.
"Це все, що стосується саме адміністративного розшуку або "внутрішнього". Першочергово особа потрапляє у "внутрішній" розшук у ТЦК та СП, де відповідне порушення спершу заноситься в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів "Оберіг" у розділі "Порушення військового обліку", – зазначив Звоненко.
Наступним кроком, за його словами, є подача звернення від імені начальника ТЦК і СП на ім’я голови управління Нацполіції відповідного рівня та регіону, що зі свого боку тягне за собою оголошення в адміністративний розшук, яке передбачено ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також ст. 27 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
"У кримінальний розшук особу можуть оголосити за порушення ст. 336 Кримінального кодексу України, що передбачає ухилення особою від мобілізації, а саме після отримання нею повістки на відправку до бойової частини", – зауважив юрист.
Як знятися з розшуку ТЦК
Найшвидшим способом вирішити таку проблему Звоненко називає добровільне відвідання відповідного ТЦК і СП. У такому випадку з собою треба мати документи, які підтверджують особу, й пояснити причини відсутності або неналежного виконання обов’язків.
"Не буде зайвим наперед заручитися підтримкою адвоката, щоб убезпечити себе від незаконних дій ТЦК і СП", – порадив експерт.
Якщо ж були поважні причини неявки в ТЦК, наприклад, хвороба або сімейні обставини, тоді потрібно надати підтверджувальні документи. Такими можуть слугувати медичні довідки, свідоцтва про смерть близьких тощо.
Читайте по темі: Ізраїль оголосив закритою військовою зоною територію на кордоні з Ліваном
"Якщо оголошення в розшук вважається незаконним, громадянин може оскаржити дії ТЦК і СП у суді. Це особливо актуально, якщо людина не отримувала повістки, мала законне право на відстрочку або ж повідомляла ТЦК щодо поважності причини неявки за викликом за отриманою повісткою", – підкреслив юрист.