Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 10:03:43

Поліція Києва взялась за скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці

Поліція Києва взялась за скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці
Поліція Києва взялась за скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці
Столичні правоохоронці мають непогані шанси повністю зупинити зведення котеджного містечка (КМ) “Пуща Residence” на вул. Квітки Цісик в Оболонському районі (у курортній зоні Пуща Водиця в межах історичного ареалу) та притягнути до відповідальності осіб, які причетні до цієї забудови.

Так, нещодавно апеляційний суд задовольнив вимоги прокуратури щодо розірвання договору оренди відповідної земельної ділянки площею понад 4 га та знесення 13 недобудованих об’єктів нерухомості. Крім того, обвинувальний вирок суду може отримати екс директор ТОВ “Будпромальянс”, яке є орендарем цієї землі. Підставою є той факт, що замість реконструкції колишнього дитячого табору “Електрон” вказана компанія займається будівництвом житла. Крім того, слідчі вважають, що забудовники фактично заволоділи коштами покупців цих котеджів, адже де-юре не мали права на продаж нерухомості на цій території.

Наразі в столичних судах вирішується доля сумнівного будівництва КМ “Пуща Residence” на вул. Квітки Цісик, 64, а також осіб, які причетні до цієї забудови.

Так, у грудні 2024 року Київська міська прокуратура повідомила про те, що Північний апеляційний господарський суд підтримав її позицію щодо розірвання договору оренди ділянки площею 4 га під цим котеджним містечком, який було укладено між ТОВ “Будпромальянс” і Київрадою ще в 2007 році, а також знесення 13 об’єктів незавершеного будівництва, розміщених на ній. Відповідна судова ухвала по справі №910/5079/23 поки що відсутня у відкритому доступі. При цьому, можна спрогнозувати, що згадана ТОВка спробує оскаржити вердикт апеляційного суду в касації, тому ставити крапку в цій справі ще зарано.

Правоохоронці зупиняють скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці qzeidrqidqidxzrzДілянка під КМ “Пуща Residence” на карті

Крім того, наразі на розгляді Оболонського суду Києва знаходиться обвинувальний акт щодо екс директора компанії-орендаря – як встановила редакція, йдеться Віктора Воробея. Йому інкримінується шахрайське заволодіння землями рекреаційного призначення вартістю майже 27 млн гривень (ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу (КК) України). Йдеться про те, що “Будпромальянс” отримав цю землю для проведення реконструкції та обслуговування бази відпочинку сімейного типу, але натомість будував на ній саме котеджне містечко. Розгляд відповідної справи заплановано на 21 січня 2025 року.

Передісторія

У 2005 році ТОВ “Будпромальянс” на аукціоні придбало у державного підприємства (ДП) “Генератор” на вул. Гамарника, 64 (назва вул. Квітки Цісик до перейменування) комплекс будівель загальною площею 6,5 тис. кв.м. Ця нерухомість використовувалася дитячим табором “Електрон”, який декілька десятиліть тому функціонував на цій території. Йшлося про п’ять спальних комплексів, клуб-їдальню, лазню, бібліотеку тощо. 

8 лютого 2007 року Київрада рішенням №70/731 погодила передачу в оренду ТОВ “Будпромальянс” двох ділянок у Пущі-Водиці загальною площею 4,39 га. Так, ділянка на вул. Гамарника, 64 площею 4 га була передана в оренду на 10 років для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку (кадастровий номер – 8000000000:85:036:0003) – вищезгаданого комплексу будівель колишнього дитячого табору. Ділянку, що знаходиться “по сусідству” на вул. Селянській, площею 0,39 га столична міськрада передала зазначеній компанії в оренду на 5 років для благоустрою скверу (кадастровий номер – 8000000000:85:036:0005). Упродовж жовтня-листопада 2007 року між Київрадою та ТОВ “Будпромальянс” були укладени договори оренди обох цих ділянок.

Упродовж наступних десяти років зазначена земля фактично не використовувалася: мешканці Пущі-Водиці безрезультатно вимагали від міської влади облаштувати на цій території сквер, а орендар вказаних ділянок тим часом збирав дозволи на проведення робіт на цих ділянках. 

Зокрема, 20 червня 2012 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Будпромальянс” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції бази відпочинку та благоустрій скверу. Наразі повна версія цього документу відсутня у відкритому доступі, а тому встановити погоджені чиновниками вихідні дані будівництва на цій території проблематично. Крім того, вказана компанія зареєструвала в Департаменті державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА низку повідомлень на проведення реконструкції розміщеної на цій території бази відпочинку сімейного типу та благоустрій скверу. Деякі з них, наприклад повідомлення №КВ051240809830, датовані 2024 роком. Підрядником цих робіт було вказано ТОВ “Бестінвест-Буд”.

22 лютого 2018 року комісія Київради з питань містобудування, архітектури та земельних ресурсів погодила для ТОВ “Будпромальянс” поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Квітки Цісик, 64 на 10 років. Схоже, це був саме той випадок, коли не знадобилося приймати відповідне рішення на пленарному засіданні Київради.  Надалі, 26 листопада 2018 року, між столичною міськрадою та вказаною компанією було укладено договір про поновлення договору оренди. Що стосується “сусідньої” ділянки на вул. Селянській, то у держреєстрі судових рішень є інформація, що 11 червня 2021 року було укладено договір про укладення договору оренди земельної ділянки на новий строк. Хто саме погодив таку пролонгацію – профільна комісія міськради чи сама Київрада редакція встановити не вдалося.

Надалі, 5 липня 2021 року, Головне управління Нацполіції у Києві відкрило кримінальне провадження №42021102050000104 за фактами можливих порушень будівельних норм та правил під час забудови вищезазначених ділянок, а також можливого заволодіння грошовими коштами інвесторів, які “вклалися” в це будівництво.

В рамках слідства правоохоронці встановили, що ТОВ “Будпромальянс” розпочало на вказаній землі будівництво КМ “Пуща Residence”, яке має складатися з 25 котеджів та 19 таунхаусів, а також розпочало продажі цих об’єктів нерухомості. Відповідно до даних офіційного сайту цього містечка, партнером ТОВ “Будпромальянс” у цьому проєкті є девелоперська компанія “Rise and Development”. При цьому, за даними правоохоронців, проведення вказаних робіт суперечить діючому законодавству України, що і послугувало причиною для початку слідства.

Так, 26 серпня 2021 року в рамках розслідування правоохоронці разом з фахівцями різних держорганів провели огляд земельної ділянки вул. Квітки Цісик, 64. Тоді представник Департаменту земельних ресурсів КМДА встановив, що на цій землі розташовані тимчасові споруди, будівлі та будівельна техніка, проводяться будівельні та земельні роботи зі спорудження приміщень невстановленого призначення, а також проводяться роботи зі зняття ґрунту. 

У свою чергу, фахівець Департаменту охорони культурної спадщини КМДА під час огляду встановив, що ця ділянка розташовується в межах історичного ареалу міста Києва, але вказаний департамент не реєстрував дозвіл на проведення земляних робіт та археологічних досліджень на даній території, як цього вимагає законодавство. Крім того, інспектор Головного управління Держпраці в Києві зазначив факт відсутності на ділянці на вул. Квітки Цісик, 64 паспорту об’єкту, проєкту виконаних робіт, схеми руху і т.д. Також у ході слідства правоохоронці встановили, що зазначені котеджі будуються на земельній ділянці, яка за функціональним призначенням належить до рекреаційної території та частково – до середньоповерхової житлової території.

“Зазначені факти дають достатні підстави стверджувати про те, що оформлення та подальше використання дозвільної документації щодо здійснення будівництва на вказаній території може призвести до втрати територіальною громадою Києва земельної ділянки у курортній зоні Пуща Водиця в межах історичного ареалу”, – вказується в одній із судових ухвал, винесених Оболонським районним судом Києва в рамках зазначеного кримінального провадження.

Що стосується можливого привласнення коштів інвесторів, то, на думку правоохоронців, про це свідчить той факт, що у “жодної особи немає права на продаж нерухомості, яка розташована на вище зазначеній земельній ділянці”.

21 жовтня 2021 року Оболонський районний суд Києва за клопотанням правоохоронців наклав арешт на земельну ділянку на вул. Квітки Цісик, 64. Це було зроблено для того, щоб її власник (Київрада) або орендар (ТОВ “Будпромальянс”) не мали змоги будь-яким чином розпоряджатися цією землею (у тому числі – продати її) до завершення слідства. Втім, 23 листопада 2021 року той же суд зняв арешт з цієї землі за клопотанням одного із інвесторів цього комплексу. 

Незважаючи на це, правоохоронці не стали зупинятися. 20 грудня 2021 року Оболонський райсуд Києва знову наклав арешт на земельну ділянку на вул. Квітки Цісик, 64, але цього разу – разом з побудованими на ній 14 будівлями. Через два с половиною місяці, 7 лютого 2022 року, вказаний суд за клопотанням прокурорів передав все це майно (ділянка і будівлі) в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Офіційною підставою для цього стала необхідність збереження земельної ділянки та розташованих на ній будівель, а також недопущення їх відчуження. Чи було оскаржено таке рішення суду, наразі інформація відсутня.

Надалі, 22 серпня 2022 року, правоохоронці повідомили про підозру за вищезгаданою ч. 2 ст. 15 ч.4 ст.190 КК України вищезгаданому екскерівнику ТОВ “Промбудальянс” Віктору Воробею. При цьому, подробиці інкримінованого йому злочину у держреєстрі судових рішень поки що не зазначаються.

Після цього, у березні 2023 року, Оболонська окружна прокуратура подала до Господарського суду Києва позов за вищезгаданою справою №910/5079/23. Як зазначалося вище, правоохоронці висунули вимоги щодо розірвання вищезгаданого договору оренди “більшої” ділянки і щодо зобов’язання її орендаря привести її в придатний для використання стан шляхом знесення об’єктів незавершеного будівництва. 

В обґрунтування своїх вимог правоохоронці вказали, що всупереч цільовому призначенню цієї землі, яка відноситься до рекреаційної, на ній здійснюється зведення житлової нерухомості. При цьому, в прокуратурі зазначили, що Київрада, яка є представником інтересів громади столиці, передаючи ділянку в оренду, розраховувала на поліпшення інфраструктури міста, у тому числі отримати пансіонат відпочинку цілорічного функціонування, а також на утримання цієї ділянки у належному стані завдяки облаштування скверу, однак цього не сталося.

Правоохоронці зупиняють скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці

КМ “Пуща Residence” у наші дні (фото столичної прокуратури)

У ТОВ “Будпромальянс” у свою чергу заперечували і заперечують проти задоволення позову. Так, у компанії, із посиланням на висновки замовленої нею будівельно-технічної експертизи, повідомили, що “проведення реконструкції бази відповідає нормам законодавства України в сфері будівництва” – про це, мовляв, і свідчить наявність у цієї ТОВки декларацій про початок будівельних робіт. Також, зокрема, у “Будпромальянсі” зазначили, що при проведенні вказаних робіт “частково використовуються фундаменти спальних корпусів”, а тому можна “вважати, що це будівництво є реконструкцією, як один із видів будівництва”. 

Правоохоронці зупиняють скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці

Скріншот рішення суду по цій справі від 3 жовтня 2023 року

Врешті-решт, 3 жовтня 2023 року столичний госпсуд повністю відмовив правоохоронцям у задоволенні їхніх вимог. Втім, як писалося вище, прокуратура продовжує боротьбу за зупинку цих робіт і вигнання орендаря з земельної ділянки, яку він поки ще використовує.

Хто будує

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Будпромальянс” було зареєстровано у Києві у червні 2004 року. Керівником компанії наразі є Олег Андрієвський. Вищезгаданий Віктор Воробей очолював “Будпромальянс” з листопада 2007 року по серпень 2021 року. Засновниками цього ТОВ вказано ТОВ “Константа Бізнес-Центр”, а також Олексій Андрощук, Леся Коноба (обидва – мешканці Києва) та Марина Пасічник (с. Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київщини). Кінцевими бенефіціарами ТОВ “Будпромальянс” зазначено згадану вище Марину Пасєчник та мешканця міста Суми Сергія Ревенка. 

Останній також є одноосібним власником ТОВ “Бестінвест-Буд” – компанії, яка зазначена генпідрядником будівництва котеджів на вул. Квітки Цісик.

У свою чергу, вищезгаданий Олексій Андрощук на початку 2000-х років був головою правління ВАТ “Запоріжжяобленерго”. Також станом на 2020 рік він був заступником голови правління цієї структури (на даний момент – ПАТ “Запоріжжяобленерго”). У 2021 році він подав декларацію про доходи за 2020 рік як директор Департаменту технічної політики ТОВ “Укренергоконсалтинг”, яку низка ЗМІ пов’язують із оточенням відомих бізнесменів та політиків, братів Ігоря та Григорія Суркісів. У декларації також було зазначено, що Олексій Андрощук станом на 2020 рік працював за сумісництвом у ПрАТ “Львівобленерго”. З чим була пов’язана необхідність подання декларації про доходи Андрощуком, у відкритих джерелах не уточнюється.

Із Олексією Андрощуком повязана й інша співзасновниця ТОВ “Будпромальянс” Леся Коноба (на колажі), яку в медіа про селебріті називають стилісткою та іміджмейкеркою. Зокрема, Коноба разом з дружиною Андрощука Оксаною є співзасновницями ТОВ “Маріот Медікал Центр” – компанії, яка володіє однойменним готелем в курортному Трускавці Львівської області. Власником вказаної ТОВки зазначено Олександра Вартаняна, який наразі має громадянство Кіпру, а раніше, схоже, мав російський паспорт. У 2023 році за клопотанням Офісу Генпрокурора суд наклав арешт на цей готель через те, що його власник мав бізнес в окупованому Криму.

Що стосується Сергія Ревенка, то він працював чи працює лікарем дерматологом та венерологом у рідних Сумах – принаймні у відкритих джерелах досі є його досьє медпрацівника.  

Девелопер “Rise and Development” має в своєму портфоліо лише 7 проєктів – як збудованих, так і тих, які знаходяться “в роботі”. Компанії цієї групи будують виключно котеджі та таунхауси і лише в межах Києва.

Як неодноразово повідомляла КВ, будівництво елітного житла у столиці, зокрема котеджних містечок на дуже “жирних” територіях (лісова місцевість, береги водойм тощо), нерідко супроводжується скандалами.

Зокрема, правоохоронці наразі розслідують факти можливих порушень законодавства при будівництві КМ “InWood” у рекреаційній місцевості на вул. Лісово-Козинській у Конча-Заспі (Голосіївський район Києва). У Нацполіції з’ясували, що забудова здійснюється під виглядом реконструкції бази відпочинку, яка, вочевидь, була зведена на цій території самочинно в 90-х роках. Слідчі встановили, що земельна ділянка під елітним житлом взагалі не призначена для такого будівництва. Наприкінці минулого року на цю землю і недобудовані котеджі було накладено арешт, а також, вочевидь, очікувалося вручення підозр щодо вчинення відповідних злочинів. Серед тих, хто може отримати їх, схоже, може бути оточення багаторічного очільника “Київміськбуду” Ігоря Кушніра. Зокрема, раніше ЗМІ приписували йому компанію “BudCapital”, яка є девелопером цього проєкту, а його син Ілля є власником ТОВ “Агро-Термін”, яке виступає замовником цих робіт.

Крім того, наприкінці 2024 року столична міськрада поновила договір оренди шести земельних ділянок загальною площею 0,6 га на вул. Лютневій (мікрорайон Чапаєвка) для ОК “ЖБК “Коник”. Відповідна оренда, яка закінчилася ще у 2020-ому, була пролонгована на 5 років. Ця земля, вочевидь, потрібна забудовникам елітних котеджних містечок (КМ) “Коник” і “QDRO-terraced house”, які займають площу близько півтора десятка гектарів і у яких проживають найбагатші та найвпливовіші люди міста і країни, серед яких, наприклад – заступник голови КМДА Володимир Прокопів. Вочевидь, саме з цієї причини на Хрещатику, 36 вчергове заплющили очі на те, що будівництво вказаного житла, ймовірно, відбувалося з численними порушеннями містобудівного законодавства, що на цій території, схоже, незаконно добувався пісок і що через усе це проти даної забудови неодноразово виступали кияни.

Нагадаємо, посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Іван Кулик

КиївВлада

Ізраїль оголосив закритою військовою зоною територію на кордоні з Ліваном


Распечатать