Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію комунальних приміщень у Києві депутатом Київради

Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію комунальних приміщень у Києві депутатом Київради
Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію комунальних приміщень у Києві депутатом Київради
Нацполіція розслідує можливі порушення законодавства при здійсненні в Києві приватизації комунальних нежитлових приміщень на вул. Пост-Волинській, 3. Їхнім власником у 2020 році стало ТОВ “КС Еко”, яке займається прийомом вторинної сировини і належить депутату Київради Олегу Костюшку (фракція “УДАР”, на колажі ліворуч).

Про це пише КиївВлада.

За даними правоохоронців, у КМДА заплющили очі на те, що по факту ця компанія не здійснювала т.зв. “невід’ємні поліпшення” цього об’єкту, але все рівно змогла придбати його в обхід конкурентного аукціону за 7,4 млн гривень. Це вже не перша скандальна ситуація навколо даних приміщень: у 2018 році Антимонопольний комітет критикував міськраду за те, що вона надала все тому ж “КС Еко” незаконну знижку на оренду цього майна, і цим же фактом обурювалися столичні підприємці. Що цікаво, вказане слідство проводиться у тій же справі, в рамках якої правоохоронці вивчають схожу приватизацію, здійснену оточенням колег Олега Костюшка, серед яких – секретар Київради минулого скликання Володимир Прокопів.

Столичні правоохоронці вивчають факти можливого порушення законодавства при здійсненні приватизації нежитлових приміщень на вул. Пост-Волинській, 3, які до 2020 року знаходилися в комунальній власності громади Києва.

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102090000175, яке було відкрито Солом’янським управлінням Нацполіції Києва ще 14 вересня 2023 року. Попередньо фігурантам цієї справи інкримінується вчинення злочинів, передбачених шістьма статтями Кримінального кодексу (КК) України:

Читайте по темі: Ізраїль оголосив закритою військовою зоною територію на кордоні з Ліваном

ч.5 ст.191 – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою;

ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 – пособництво у вчиненні вищезазначеного правопорушення;

ч.2 ст.364 – зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки;

ч. 2 ст. 366 – службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки;

ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 – пособництво у вчиненні вищезгаданого злочину;

ч.2 ст.367 – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.

Що встановили слідчі

29 грудня 2015 року між Департаментом комунальної власності КМДА, КП “Київжитлоспецексплуатація” (“КЖСЕ”) і ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» було укладено договір оренди нежитлових приміщень на вул. Пост-Волинській, 3 загальною площею 556,6 кв.м. для розміщення офісу та збору і сортування вторинної сировини та склопосуду.

14 лютого 2017 року ТОВ “КС Еко” (раніше ця кампанія мала назву «Будматеріали-Вторресурси») уклало з ТОВ “Ресурс Буд” договір підряду на виконання будівельних робіт за вищезгаданою адресою. Йшлося про т.зв. невід`ємні поліпшення – тобто, ремонтні роботи на певну суму, виконання яких надалі дозволить компанії приватизувати нежитлові приміщення без проведення конкурентного аукціону, під час якого їхня вартість ймовірно зросла би. Надалі, 8 листопада 2018 року Департамент комунальної власності КМДА своїм листом надав згоду ТОВ «КС Еко» на проведення поліпшень орендованого майна – згідно з кошторисною документацією, їхня вартість мала скласти 1,8 млн гривень. 

Через рік, 23 грудня 2019-го, між ТОВ “КС Еко” і ТОВ “Ресурб Буд” було підписано акт приймання виконаних будівельних робіт за вищевказаною адресою на загальну суму 1,8 млн гривень. Через три дні орендар приміщень на вул. Пост-Волинській, 3 повідомив Департаменту комунальної власності КМДА про виконання в них невід`ємних поліпшень. Після цього, 27 лютого 2020 року, Київрада включила цю комунальну нерухомість до переліку об’єктів, які підлягають приватизації.

Наприкінці того ж року, 28 грудня, між Департаментом комунальної власності КМДА і ТОВ «КС Еко» було укладено договір купівлі-продажу нежитлових приміщень на вул. Пост-Волинській, 3. Вартість цього об’єкта склала 7,4 млн гривень. Але у ході проведення досудового розслідування правоохоронцями було встановлено, що невід`ємні поліпшення вказаних приміщень фактично не виконувались.

Інтереси депутата Костюшка: Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію комунальних приміщень у Києві qkkiueieiuqhabСкріншот судової ухвали по цьому слідству від 22 січня 2025-го

22 січня 2025 року Солом’янський районний суд за клопотанням правоохоронців надав слідчим Нацполіції дозвіл на вилучення документів з офісу КП “КЖСЕ”. Йдеться про звіти про оцінку приміщень на вул. Пост-Волинській, 3, акти обстеження їхнього технічного стану тощо.

Зазначимо, що з цими приміщеннями був пов’язаний ще один скандал. Так, у лютому 2018 року Київрада змінила орендну ставку для приміщень, які використовуються для прийому та сортування сміття: до 2018-го вона становила 5% і була однаковою для всіх, а згідно зі вказаним рішенням ставка оренди для таких об’єктів склала вже від 5% до 25% залежно від відстані, на якій вони знаходяться від житлових будинків (якщо менше 200 м – 25%, понад 200 м – 5%). При цьому, вже у травні 2018 року комісія Київради з питань власності, за клопотанням Департаменту комунальної власності КМДА, дозволила ТОВ “КС Еко” орендувати приміщення на вул. Пост-Волинській, 3 ще за більш низькою ставкою 2,5%.

У вересні того ж року група підприємців, зайнятих у сфері сортування сміття, звернулася до комісії Київради з питань законності та протидії корупції зі скаргою на те, що рішення міськради про “диверсифікацію” орендних ставок для них є дискримінаційним, а надання ТОВ “КС Еко” додаткових преференцій – незаконним. 

Так, зокрема, вони вказували на те, що встановлення максимальної орендної ставки для приміщень сортування сміття на рівні 25% пролобіювало зацікавлені особи, а мета такого рішення – усунути дрібні підприємства зі столичного ринку. У свою чергу, пільги компанії “КС Еко” підприємці пояснювали тим, що до неї має відношення один із депутатів Київради. При цьому, скаржники підкреслювали, що їхні прохання щодо зниження для їхніх підприємств ставки орендної плати комісія з питань власності відхиляла. 

Читайте по темі: ЗСУ знищили 1370 російських солдатів та 33 ворожі артсистеми

У жовтні 2018 року антикорупційна комісія Київради звернулася з цього приводу до Управління з питань запобігання та виявлення корупції КМДА, Національного агентства з питань запобігання корупції та Головного управління Нацполіції у Києві. А вже у грудні того ж року такі дії міської влади розкритикували у Київському відділенні Антимонопольного Комітету України (АМКУ). Тоді регулятор акцентував увагу на тому, що вартість оренди для таких об’єктів не повинна залежати від їхнього розташування. Також в АМКУ назвали неприпустимою ситуацію, коли окремим суб’єктам господарювання, наприклад ТОВ “КС “Еко”, депутати надають ексклюзивні пільги. Тоді Київраді дали місяць, щоб виправити вказані порушення, але чи було це зроблено у відкритих джерелах  знайти інформацію не вдалося.

Що відомо про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» було зареєстроване у грудні 1999 року, а в 2017 році компанія змінила назву на ТОВ “КС Еко”. Його керівником є Ольга Кот, засновниками та кінцевими бенефіціарами – кияни Сергій Степанчук та Олег Костюшко.

Останній є депутатом Київради VII-IX скликань – він обирався від “Солідарності” та “УДАРу”. Зокрема, у минулій каденції міськради Олег Костюшко був секретарем комісії з питань житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу (ЖКГ і ПЕК,) яка опікується в т.ч. питанням вторресурсів, а у поточній є членом комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності. До т.зв. групи компаній родини Костюшко система Youcontrol відносить понад два десятки суб’єктів господарювання, які зайняті у сферах нерухомості, технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів, збирання безпечних відходів тощо. 

До слова, дружина Олега Костюшка Людмила є депутаткою минулого VII і поточного VIII скликань Житомирської облради (обиралася від партій “БПП-Солідарність” та “Пропозиція”). Також вона є власницею агрокомпанії “Зоря”, яка займається вирощуванням і переробкою льону та була створена на базі колгоспу, що охоплював землі 4 сіл на Житомирщині.

При цьому, схоже, саме утилізація сміття є основним напрямом роботи родини Костюшків. Наприклад, компанії з його орбіти ТОВ “Крамар Рісайклінг” і ТОВ “Крамар Еко” (першою володіє брат Олега Костюшка Максим, другою – їхній бізнес-партнер, вищезгаданий Сергій Степанчук), які зайняті у цій сфері, на двох уклали з різними державними та комунальними структурами України понад сім сотень договорів щодо виконання таких робіт на суму понад 370 млн гривень. Що цікаво, за даними окремих медіа, ще декілька років тому на місцевих форумах мікрорайону Відрадний, від якого до Київради обирався Олег Костюшко, писали, що місцеві ЖЕКи нав’язували мешканцям приватного сектору послуги все того ж “Крамар-Рісайклінгу”.

Крім того, у минулих скликаннях Київради, на засіданнях комісій з питань ЖКГ і ПЕК, Олег Костюшко кілька разів заводив розмову про проблеми компаній із вивезення сміття, які нібито отримують за свої послуги надто низьку плату. Наприклад, щоб не підвищувати тарифи на комунальні послуги для населення, Костюшко пропонував компенсувати компаніям із вивезення сміття частину витрат на паливо, що злетіло в ціні. А у 2017 році Олег Костюшко навіть розглядав можливість будівництва першого в Києві сміттєпереробного заводу. 

Правоохоронці і раніше звертали увагу на факти явних “маніпуляцій” при здійсненні оцінки невід’ємних поліпшень у комунальних об’єктах, що  дозволяло їхнім орендарям викупляти їх за заниженою вартістю.

Наприклад, в рамках вищезгаданого кримінального провадження №42023102090000175 Нацполіція також вивчає можливі порушення при приватизації будівель і тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63. За даними слідства, при продажу цих об’єктів міський бюджет втратив близько 47 млн гривень внаслідок їхньої некоректної оцінки – у документах про виконання невід’ємних поліпшень були зазначені недостовірні відомості про кількість побудованих тенісних кортів. Нещодавно підозри у скоєнні цих правопорушень отримали п’ятеро осіб. Серед них – директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь (на колажі праворуч) і керівник ТОВ “Уміда Інвест” (ексорендар і ексвласник майна), яке, вочевидь, входить до орбіти Ігоря Кононенка – екснардепа, бізнес-партнера та політичного соратника 5-го президента України. 

Також в рамках тієї ж справи правоохоронці розслідують схожі порушення при здійсненні приватизації будівлі на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65. За інформацією Нацполіції, вартість невід’ємних поліпшень, які дозволили орендарю придбати її в обхід аукціону в системі Prozorro.Продажі, “на папері” була завищеною на 602,6 тис. гривень. Нещодавно суд наклав арешт на це майно, і вже найближчим часом, схоже, “полетять перші підозри”. Вочевидь, переживати щодо результатів цієї справи варто і депутатам Київради від “Європейської солідарності” Володимиру ПрокопівуЛюдмилі Ковалевській та Ользі Чайці – саме вони мають пряме або опосередковане відношення до благодійної організації, яка орендувала цю будівлю у столичної громади та в подальшому приватизували її, і ТОВ “Паркпоінт”, якому вона належить наразі.

При цьому, нагадаємо, що протягом останнього року “з гаком” столична прокуратура направила до суду обвинувальні акти по приблизно шести епізодам злочинів, які, ймовірно, були скоєні Андрієм Гудзем та його першим заступником Олегом Шмуляром. За інформацією правоохоронців, ці посадовці незаконно звільнили орендарів низки комунальних об’єктів, у тому числі будівлі кінотеатру “Київ”, від необхідності сплачувати до міського бюджету орендну плату. В результаті таких дій чиновників, за попередніми даними, столичній скарбниці були нанесені збитки на суму близько 24 млн гривень. Ці кошти обвинуваченим доведеться відшкодувати в разі доведення їхньої вини. 

Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року. З червня 2022 року здійснення повноважень КМДА у галузі управління комунальним майном та приватизації забезпечує депутат Київради від фракції “УДАР”, заступник голови КМДА Владислав Андронов

Автор: Іван Кулик