Пошук по сайту:

02 апр 2025 г. 10:06:59

Посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на розкраданні 5,3 млн гривень

Посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на розкраданні 5,3 млн гривень
Посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на розкраданні 5,3 млн гривень
Нацполіція продовжує слідство щодо можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон.

Про це пише КиївВлада.

В рамках кримінального провадження, відкритого в березні 2024 року, правоохоронці попередньо встановили, що із 31,2 млн гривень, які були витрачені у 2023 році на проведення цих робіт, близько 5,3 млн було привласнено посадовцями КО “Київзеленбуд” та як мінімум трьох компаній, які реалізовували ці проєкти. За версією слідства, все було зроблено за звичною для столиці “традицією”: декілька осіб домовилися між собою “заробляти” на цьому – шляхом завищення вартості матеріалів, неповного виконання договорів та обготівковування коштів через підконтрольних суб’єктів господарювання. Станом на сьогодні низка фігурантів даної справи вже отримали підозри – зокрема, йдеться про підрядників та ексначальника одного з відділів “Київзеленбуду”, якому вже було обрано запобіжний захід у вигляді застави. 

Як стало відомо КВ, наразі столичні правоохоронці продовжують розслідування кримінального провадження №42024100000000126, в рамках якого вивчаються факти можливих масових розкрадань бюджетних коштів при проведенні закупівель комунальним об’єднанням (КО) “Київзеленбуд”.

Вказане слідство було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 4 березня 2024 року. Станом на сьогодні фігурантам даної справи попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України –  розтрата майна або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою.

Що відомо правоохоронцям

Наразі слідчі попередньо встановили, що в період з травня по грудень 2023 року учасники організованої групи, до якої входили у тому числі заступник начальника управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд” та його підлеглий, начальник відділу кошторисної роботи цього управління (їхні прізвища в судових ухвалах по цьому слідству приховані через презумпцію невинуватості), спільно з керівниками ТОВ “СК Нева+” і ТОВ “Буд Альянс Україна”, а також директором і засновником ТОВ «ДСЗ», заволоділи коштами столичного бюджету на загальну суму 5,3 млн гривень під час виконання робіт з поточного та капітального ремонтів парків та скверів. 

За версією слідства, задля цього була “впроваджена” ціла схема, “ідейним натхненником” якої правоохоронці називають саме заступника начальника управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд”. За даними Нацполіції, приблизно на початку 2023 року ця особа розробила “злочинний план організації та керівництва привласненням бюджетних  коштів, виділених «Київзеленбуду». 

Зазначається, що вказаний посадовець, зокрема, повинен був забезпечувати перемогу в тендерах підконтрольних йому компаній, а його підлеглий, вищезгаданий начальник відділу кошторисної роботи, повинен був розробляти для таких тендерів кошторисну документацію, до якої включалися завищені ціна на матеріали, що будуть використовуватися підрядниками. Задля цього останній мав займатися “моніторингом  ринкових цін на будівельні матеріали і конструкції, транспорт, комунальне та інше обслуговування”, а також отримувати позитивні експертні звіти по кошторисній документації від спеціальних організацій тощо. Усього слідчі нарахували чотири компанії, які надавали такі звіти – ТОВ «КБІ «Дніпро», ТОВ «Перша будівельна експертиза», ТОВ «Проексп», ТОВ «НВФ «Інпроект». 

У свою чергу посадовці ТОВ “СК Нева +”, ТОВ “Буд Альянс Україна” і ТОВ “ДСЗ” під час виконання ремонтних робіт у столичних зелених зонах мали “забезпечити використання матеріалів за раніше обумовленою завищеною вартістю та виконання робіт в неповному обсязі, що “дозволило отримати незаконні прибутки за наслідками неякісної та фактично неповної реалізації укладених договорів”. Після цього начальник управління капітальних вкладень повинен був підписувати акти виконаних робіт і забезпечувати перерахування “зайвих” бюджетних коштів на рахунки вищезгаданих трьох підрядників. Надалі, як вважають слідчі, за вказівкою цього посадовця “Київзеленбуду” отримані вказаними компаніями кошти перераховувались на рахунки інших підконтрольних суб`єктів господарювання – для їх обготівкування та подальшого розподілу між учасниками організованої групи. 

Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах” htiqdqidzrirxzrz

Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 20 березня 2025-го

При цьому, слідчі зазначають, що деякі посадовці “Київзеленбуду” були долучені до цієї схеми, навіть не усвідомлюючи цього. Наприклад, йдеться про начальника відділу публічних закупівель, якому фігуранти даної справи надавали документи, на підставі яких проводилися тендери – у т.ч. позитивні експертні звіти та інші “папірці” (дефектний акт, зведений кошторисний розрахунок вартості об’єкта тощо). Правоохоронці вважають, що він не був обізнаний у злочинній діяльності своїх “колег”.

Усього в рамках даного слідства правоохоронці зацікавилися виконанням 9 договорів підряду, підписаних протягом травня-жовтня 2023 року. Так, йдеться про 5 угод, укладених з ТОВ “ДСЗ” (у т.ч. три договори на капремонт скверу ім. Кошиця біля Дарницької районної в Києві державної адміністрації (РДА)), а також про дві угоди з ТОВ “Буд Альянс Україна” (у т.ч. угода на капремонт дорожньо-стежкової мережі у «Гідропарку») та дві угоди з ТОВ “СК Нева +” на капремонт скверу на вул. Інженера Бородіна у Дніпровському районі. Усього вартість робіт за цими угодами мала скласти близько 31,2 млн гривень. Втім, як зазначалося вище, 5,3 млн гривень або близько 17% від вказаної суми, могли бути розтрачені та привласнені фігурантами цієї справи. Такі цифри офіційно були підтверджені проведеними в рамках даного провадження судовими будівельно-технічними, товарознавчими і економічними експертизами.

Зокрема, при проведенні ремонту дорожньо-стежкової мережі у «Гідропарку» в актах виконаних робіт було зазначено, що вартість геотекстилю та сірого дорожнього борту, які використовувалися в цих роботах, складає 26,6 гривень за 1 м² і 342,26 гривень за 1 м² відповідно. Разом з тим, під час слідства правоохоронці встановили, що насправді ринкова ціна цих матеріалів на той час складала 16,55 гривень за 1 м² і 202,44 гривень гривень за 1 м². У свою чергу, при проведенні капремонту стежкової мережі між сквером на вул. Вишгородська, 10-12 та сквером на вул. Вишгородська, 24-26/2 (підрядник – ТОВ “ДСЗ”) була завищена вартість тротуарних бетонних фігурних плит “Лайнстоун 60 нуар” – у актах їхня ціна склала 734,6 гривень за 1 м², а “на ринку” вони тоді коштували 464,38 гривень за 1 м².

Станом на сьогодні в цій справі правоохоронцями вже було вручено низку підозр. Їх отримали, зокрема, керівники ТОВ “ДСЗ” і ТОВ “СК Нева +” (усього, за даними прокуратури, підозри отримали керівники 4 компаній, але яка саме компанія є “четвертою”, наразі невідомо через “таємницю слідства”. – КВ). При цьому, суд вже наклав арешт на окреме майно цих фігурантів – у тому числі на транспортні засоби. Також нещодавно “під приціл” слідчих офіційно потрапив і вищезгаданий тепер вже ексначальник відділу кошторисної роботи управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд”, який наразі працює менеджером проєктів у ТОВ «Севен Сі Ай». 13 березня 2025-го йому було повідомлено в “заволодінні чужим майном, вчиненому повторно у великих та особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, організованою групою” (ч.5 ст. 191 КК України). 

Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”

Вручення підозри одному з фігурантів даної справи (фото столичної прокуратури)

20 березня Голосіївський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді в розмірі 302,8 тис. гривень, після сплати якої він до 24 квітня 2025 року має прибувати за викликом до прокурора, слідчого та суду на їх першу вимогу, не відлучатися з Києва без дозволу вказаних органів, здати свій закордонний паспорт тощо. При цьому, правоохоронці клопотали щодо застави в розмірі 5,3 млн гривень (сума ймовірної заподіяної фігурантами схеми шкоди бюджету міста), але слідчий суддя дійшов до висновку, що це буде занадто суворо.

Що цікаво, захист цієї особи називає вручену підозру необґрунтованою. Так, адвокати зазначають, що це не їхній підзахисний розробляв кошторисну документацію – буцімто це робила інша особа з числа посадовців “Київзеленбуду”, а основна функція підозрюваного полягала у моніторингу цін на матеріали, які будуть використовуватися під час виконання робіт. Серед іншого, сторона захисту зазначила, що підозрювані у даному провадженні не всі знають один одного, а їх спілкування не було доведено – мовляв, через це не можна говорити про якусь “організовану групу”. 

Примітно також, що раніше в рамках даного провадження правоохоронці розглядали версію причетності до “бюджетних розпилів” посадовців ще трьох компаній-підрядників – ТОВ “Буд-Компліт”, ТОВ “ІС Буд” і ТОВ “Еко Компані Сервіс”. Але станом на сьогодні невідомо, чи знаходяться ці особи в полі зору слідства та чи вивчаються виконані їхніми компаніями роботи на замовлення “Київзеленбуду”.

Читайте: Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва

Про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Буд Альянс Україна” було зареєстроване у вересні 2018 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром з березня 2025-го є киянин Олександр Онищенко, а раніше, з 2019 року, директором і власником даної компанії був інший мешканець столиці – Олександр Годун.

ТОВ “ДСЗ” було зареєстроване у лютому 2007 року в місті Дніпро. З 2021-го його керівницею є Вікторія Канцур, а засновниками та кінцевими бенефіціарами – мешканець міста Нікополь Дніпропетровської області Віталій Канцур і харків’янка Анжеліка Половко.

ТОВ “СК Нева +” було зареєстроване у лютому 2019 року в місті Каневі Черкаської області, але з серпня 2024-го компанія була перереєстрована – наразі вона прописана в селі Степанці того ж регіону. З моменту заснування даної ТОВки її керівником та власником є мешканець Канева Армен Авеян.

Правоохоронці щорічно відкривають чимало кримінальних проваджень за фактами корупційних правопорушень з боку керівництва “Київзеленбуду” та його підрядників.

Зокрема, правоохоронці вважають, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку.

Також із серпня 2021 року Нацполіція розслідує факти можливого привласнення бюджетних коштів при боротьбі з амброзією на території столиці в 2021 році. За інформацією правоохоронців, “Київзеленбуд”, перевівши своєму підряднику ТОВ “Еско-Інжинірінг” більше 34 млн гривень, суттєво переплатив. Зокрема, слідчі встановили, що ця компанія оцінила свої послуги для Києва у 4 рази дорожче, ніж для Полтави. Ще раніше журналісти з’ясували, що при реалізації цього договору підряду вартість препарату “Амбростоп”, яким обприскують шкідливі рослини, могла бути завищена навіть вдесятеро. Цікавим є і той факт, що фактичні власники ТОВ “Еско-Інжинірінг” входять до оточення депутата Київради Сергія Мамояна (обирався від нині забороненої “ОПЗЖ”), за ініціативи якого столична влада і затвердила відповідну Концепцію з ліквідації карантинних бур’янів. 

Також наразі Нацполіція розслідує можливе привласнення бюджетних коштів посадовцями цього КО при закупівлі в 2022 році вантажних автомобілів з кранами-маніпуляторами загальною вартістю майже 23 млн гривень. Зокрема, слідчі вже встановили, що постачальник цих транспортних засобів – ТОВ “Ріно Тракс Трейд” – “готувався” до відповідного тендеру задовго до його проведення і що за кожну вантажівку було переплачено близько 1,5-2 млн гривень – порівнюючи з цінами у офіційних дилерів. Крім того, правоохоронці з’ясували, що частину отриманих від “Київзеленбуду” коштів у сумі 8,1 млн гривень вищезгадана компанія перерахувала на рахунки суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. 

Нагадаємо також, що у першій половині березня 2025-го Державне бюро розслідувань (ДБР) спільно з прокуратурою повідомили трьом посадовцям “Київзеленбуду” про підозри в отриманні систематичної вигоди від підприємців (ст. 368 КК України). Йшлося про генерального директора цього КО Юлія Бахмата, його першого заступника Олексія Лукаша та заступника начальника управління капітальних вкладень Олександра Гору (наразі невідомо, чи це він опинився в полі зору правоохоронців в рамках вищезгаданого слідства). За даними правоохоронців, ці особи налагодила схему отримання “відкатів” у розмірі 15% від суми договору при укладанні угод. У ході досудового розслідування за лютий 2025-го було задокументовано 10 фактів висунення пропозицій платити та 5 фактів отримання “відкатів” від підприємців на суму понад 3 млн гривень, а “запланована” на поточний рік сума складала близько 25 млн гривень.

До слова, невдовзі після цього Віталій Кличко повідомив про те, що ці троє підозрюваних будуть звільнені.

Обов’язки генерального директора КО “Київзеленбуд” наразі виконує Ольга Манько (у 2015-2020 роках керувала підпорядкованим цьому комунальному об’єднанню КП по утриманню зелених насаджень Подільського району). На цю посаду вона вступила якраз після затримання ексгендиректора вказаного КО Юрія Бахмута, який очолював його з 19 жовтня 2023 року. До нього, з 1 серпня 2023-го, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО.

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року – Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний (на колажі). Сферу екології столиці вже давно рік контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Автор: Іван Кулик

За добу українські захисники ліквідували 1250 окупантів


Распечатать