Пошук по сайту:

16 апр 2025 г. 07:41:10

Росія продовжує збільшувати виробництво "шахедів" в Алабузі та Іжевську

Росія продовжує збільшувати виробництво "шахедів" в Алабузі та Іжевську
Росія продовжує збільшувати виробництво "шахедів" в Алабузі та Іжевську
В останні місяці 2024 року та у 2025 році використання Росією односторонніх ударних безпілотників (OWA-UAV) у війні в Україні посилилося. В Алабуґі та Іжевську відбувається будівництво нових заводів.

Згідно з звітами Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Дані Повітряних Сил України показують, що з червня 2024 року спостерігається щомісячне зростання атак "Шахедів": у листопаді 2024 року запущено 2300 одиниць, а в січні 2025 року — 2696. Це зростання було зумовлене збільшенням місцевого виробництва російської версії іранського Shahed 136 OWA-UAV.

У 2022 році, після початку повномасштабного конфлікту в Україні, Іран почав постачання Shahed 131 і Shahed 136 до Росії. Невдовзі після цього Іран запустив програму передачі технологій для виробництва таких систем в Росії. Російські "Шахеди" були перейменовані на Geran-2 (Герань-2).

 uriqzeiqqiuhant qzeiqqhirkiderzrz

Іранський "Шахед" отримав у Росії назву "Герань"

Фото: Знімок екрану

За заявами українських джерел, до 2024 року Росія виробила понад 6000 OWA-UAV і планує збільшити це число у 2025 році. Це підтверджується супутниковими знімками, на яких видно розвиток інфраструктури для виробництва Shahed.

Виробництво "Шахедів" на заводі в Алабуґі

Попри постійні постачання Shahed 136 з Ірану, Москва вкладає значні ресурси в розвиток власних потужностей. Спеціальна економічна зона (СЕЗ) "Алабуга" в Татарстані давно ідентифікується як виробнича площадка для російських систем.


З 2023 року розміри заводу з виробництва "Шахедів" в Алабуґі подвоїлися

Фото: Maxar/IISS

При початковому введенні в експлуатацію на початку 2023 року на виробничій площадці знаходилися два склади площею близько 80 000 квадратних метрів. Супутникові знімки від квітня 2025 року показують, що територія значно збільшилася, на ній з’явилися щонайменше п’ять нових будівель. Три з нових споруд оснащені ангарними системами захисту від БПЛА, такими ж, як були на початковій площадці, що було реакцією на українську атаку в квітні 2024 року.

Посилені як фізичні, так і оперативні заходи безпеки. Навколо двох старих складів і двох нових будівель на заході зведено огорожу. Аналогічний захід вжито навколо двох будівель на північному заході площадки, які з’єднані критими переходами з початковою площадкою для забезпечення транспортування компонентів. Тепер усі транспортні засоби, які заїжджають у СЕЗ, повинні мати електронний пропуск.

Спроектовано будівництво ще чотирьох нових будівель. У СЕЗ також розпочав роботу логістичний центр "Ден Сяопін", який розташований у 30 км південніше основної площадки і призначений для постачання компонентів з Китаю для складання дронів-камікадзе.

Будівництво другої лінії виробництва "Шахедів" в Іжевську

Дослідники припускають наявність другої виробничої лінії для копій Shahed 136 в Іжевську. Ця лінія управляється "Купол", дочірньою компанією "Алмаз-Антей", яка раніше розробляла безпілотні літальні апарати.

Завод з виробництва "Шахедів" в Іжевську

Фото: Maxar/IISS

Українська військова розвідка стверджує, що Росія також створює лінію виробництва реактивного Shahed 238, але ці твердження не отримували незалежного підтвердження.

Однак, на думку дослідників, попри збільшення виробництва "Шахедів", їхня якість знизилася. Через фінансовий тиск Росія намагається скоротити витрати на виробництво дронів-камікадзе, замінюючи високоякісні західні компоненти дешевшими китайськими аналогами, які часто виявляються ненадійними.

шахед

Російський "Шахед"

Фото: avianews.com

За добу українські захисники ліквідували 1250 окупантів


Распечатать