Медіабізнес на держкошт: компанії Маріковського отримують мільйони за моніторинг ЗМІ

Медіабізнес на держкошт: компанії Маріковського отримують мільйони за моніторинг ЗМІ
Медіабізнес на держкошт: компанії Маріковського отримують мільйони за моніторинг ЗМІ
Компанії народного депутата від партії "Слуга народу" Олександра Маріковського отримують багатомільйонні державні контракти на моніторинг телемарафону, друкованих і онлайн ЗМІ, виграючи тендери без конкуренції. Сам нардеп став фігурантом кримінального провадження щодо недостовірного декларування статків.

Про це йдеться в матеріалі видання Oboz.ua.

Підприємства Маріковського професійно відстежують ЗМІ й готують звіти для органів влади, щоб допомогти їм стежити за своєю репутацією, зазначили журналісти. За даними YouControl, заявляють вони, деякі бізнеси нардепа існують лише коштом державних замовлень. ТОВ "Медіатека", бенефіціаром якого є Маріковський, 2024-го мала загальні доходи в 10,1 млн грн, з яких державні закупівлі становили 9,1 млн грн.

"Цьогоріч сума держзакупівель може бути значно більшою. Лише державне підприємство "Центр захисту інформаційного простору України" вже замовило в "Медіатеки" послуги на 12,2 млн грн. При тому ще п’ять років тому це саме держпідприємство за фактично такі ж послуги платило компанії нардепа всього 720 тис. грн", – ідеться у статті.

За 12 млн грн компанія народного депутата надасть "комплекс послуг із моніторингу засобів масової інформації", повідомив Oboz.ua. У договорі зафіксовано, що компанія відстежуватиме 10 каналів, 50 друкованих ЗМІ й не менше ніж 1000 інтернет-ресурсів.

"Окремо також платитимуть за "щотижневий звіт ЗМІ й соціальних медіа національного телемарафону". На це договором передбачено 258 тис. грн. Державний Центр захисту інформаційного простору України належить Міністерству культури та стратегічних комунікацій", – зазначили журналісти.

Згідно з аналізом, проведеним авторами Oboz.ua, компанії Маріковського під час тендерів на держзамовлення часто пропонують вищі за конкурентів ціни, однак виграють конкурс через формальні причини – відхилення пропозицій конкурентів через невідповідність технічної документації. 

Читайте по темі: За добу українські захисники ліквідували 1250 окупантів

"У лютому минулого року "Медіатека" виграла тендер у державної компанії "Укренерго" на 703,3 тис. грн. При тому їхній конкурент, компанія "Семантрум", пропонувала надати такі самі послуги моніторингу в ЗМІ всього за 478 тис. грн. Пропозицію відхилили через те, що замовнику не сподобався наданий приклад звіту. Бо він, як ідеться в документах, "не містить загального огляду інформаційного поля за тиждень. Він становить дайджест (перелік) матеріалів із теми, який подано у вигляді списку з цифровими даними. По-перше, це ускладнює сприйняття й "прочитання" звіту. По-друге, не дає можливості сприйняти інформацію узагальнено", – ідеться в матеріалі.

За даними декларації, нардеп 2024 року отримував середню зарплату 62,2 тис. грн на місяць, і мав заощадження менше ніж 6 тис. грн. Його дружина заробляла як ФОП 154,5 тис. грн щомісячно й отримувала соціальні виплати, а також допомогу від іноземних громадян на суму 414 тис. грн.

Журналісти звернули увагу на нерухомість, яка належить сім’ї парламентаря.

"У 2021-му, нардеп придбав будинок площею 163,3 м² в елітному котеджному містечку Green Wood Club у передмісті столиці, Козині. Зараз будинки такої площі в цьому котеджному містечку не продаються, однак мінімальна вартість будинку тут – від 16,7 млн грн", – написали вони.

У декларації 2020 року фігурували 32 біткоїни, які нардеп нібито отримав 2019 року, але виявилося, що вони не належали йому, зазначено у статті.

"НАБУ і САП з’ясували, що зазначений нардепом криптовалютний гаманець насправді ніколи йому не належав, а трансакції з придбання зазначеної в щорічній декларації криптовалюти здійснювалися громадянами іншої держави, які не мають жодного стосунку до суб’єкта декларування", – процитував Oboz.ua заяву правоохоронців.

Кримінальну справу проти Маріковського через недостовірне декларування Вищий антикорупційний суд закрив 2024 року через закінчення строків притягнення до відповідальності, повідомили автори матеріалу.