Прокуратура відкрила справу проти лісників які вирубали 200-річні дерева

Правоохоронні органи подали позов до суду проти ДП «Ліси України» з вимогою узгодити створення пам’ятки пралісової природи у лісництві «Шипот».
Як повідомляє Офіс генпрокурора, під час огляду місця незаконної рубки на ділянці 0,5 га виявлено 114 пнів щойно зрубаних дерев бука, вік яких сягає до 200 років. Підставою для проведення робіт був лісорубний квиток, виданий у лютому 2025 року.
«Попри наявність висновку про статус пралісів, у лісництві “Шипот” ДП “Ліси України” здійснено вирубку дерев для будівництва лісової дороги, яка веде до полонини Руна. Територія, де проводиться рубка, є пралісами та є частиною спроєктованої пам’ятки пралісової природи загальнодержавного значення “Праліси лісництва “Шипот”. Вирубка тут дерев є грубим порушенням законодавства, адже у пралісах суворо заборонено будь-яку діяльність, яка втручається в життя екосистеми», – зазначили правоохоронці.
У прокуратурі нагадали, що у 2019 році наукові установи та екологічні організації обстежили унікальний ландшафт загальною площею понад 860 га, офіційно визнали цю територію пралісами, а висновок схвалив директор колишнього Перечинського лісгоспу. Проте у 2024 році ДП «Ліси України» безпідставно відмовило в узгодженні створення пам’ятки пралісової природи.
Зараз Ужгородська окружна прокуратура подала позов до Київського окружного адміністративного суду в інтересах держави з вимогою зобов’язати ДП «Ліси України» узгодити створення пам’ятки. Через незаконну вирубку у заповідних лісах порушено кримінальне провадження за ч. 3 ст. 246 КК України. Санкція статті передбачає штраф від 25,5 тис. до 34 тис. грн або обмеження волі на строк від 3 до 5 років, або позбавлення волі на той самий строк.
15 квітня Всесвітній фонд охорони природи оприлюднив супутникові знімки нової дороги в лісництві «Шипот», для зведення якої знищили частину пралісу поблизу полонини Руна. У ДП «Ліси України» зазначили, що дорога необхідна для проведення лісогосподарських робіт, охорони та захисту лісів, а проєкт, замовлений карпатською філією державного підприємства, пройшов всі необхідні погодження. Перед цим депутати Тур’є-Реметівської сільської ради дозволили збудувати на полонині Руна 30 вітрогенераторів.
Колишній керівник Держгеонадр Опімах організував схему для незаконного продажу державної землі